O spirulinie można mówić wiele. Naukowcy przebadali ją na wielu płaszczyznach. Serią artykułów chciałabym Wam wskazać na korzyści, jakie dla naszego zdrowia ma spożywanie Arthrospira platensis. Dodatkowo na końcu każdego z artykułów inspiracja, jak można ją wykorzystać w kuchni 🙂
Zawarte w spirulinie składniki odżywcze i przeciwutleniacze wpływają korzystnie na nasz organizm i mózg. Co nam zatem daje spirulina?
1. Spirulina to bogactwo składników odżywczych.
Podaje się, iż dzienna dawka spiruliny to 1-3g. Badania jednak wskazują skuteczność spożywania spiruliny w dawce nawet do 10g dziennie. Niepozorna spirulina w jednej stołowej łyżce (około 7g) zawiera w przybliżeniu:
- 4g białka – lekkostrawnego, a do tego wszystkie niezbędne aminokwasy
- tiaminę (B1) – 11% dziennego zapotrzebowania
- ryboflawinę (B2) – 15% dziennego zapotrzebowania
- niacynę (B3) – 4% dziennego zapotrzebowania
- żelazo – 11% dziennego zapotrzenowania
- a także: magnez, potas, mangan i niewielkie ilości innych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składniki.
Poza tym jest to nieskokaloryczne pożywienie – taka porcja to około 20kcal i 1,7 grama lekkostrawnych węglowodanów.
2. Spirulina ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Tak zwane uszkodzenia oksydacyjne (w wyniku zaburzeń mających związek pomiędzy występowaniem w naszym organizmie wolnych rodników a ich usuwaniem) mają negatywny wpływ na nasze komórki. W wyniku ich uszkodzeń powstaje w ciele przewlekły stan zapalny, który wywołuje wiele chorób.
Spirulina jest wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy, które to pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Dzieje się tak za sprawą zawartej w spirulinie fikocyjaniny. Jest to przeciwutleniająca substancja, która nadaje spirulinie zielono-niebieski kolor. To głównie ona odpowiada za zwalczanie wolnych rodników oraz spowalnia produkcję cząsteczek odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego. To jest podstawą bardzo dobrego działania przeciwulteniającego i przeciwzapalnego spiruliny.
Jak włączyć do codziennej diety spirulinę?
Kanapki, sałatka – wystarczy posypać
Najprostszym sposobem na włączenie do codziennego jadłospisu spiruliny jest posypanie nią kanapki, czy sałatki. Jeśli zatem przygotowujesz je, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wybór spiruliny crunchy. Idealnie skomponuje się np. z białym serem, czy pomidorem.
Również każde zestawienie warzyw w formie sałatki warto posypać spiruliną crunchy, bądź przygotować do niej dressing.
Dressing do sałatki:
- 2 łyżki oliwy,
- sok z połowy cytryny
- 1-2 łyżeczki spiruliny w proszku,
- szczypta pieprzu lub cayenne.
Wszystkie składniki wystarczy wymieszać ze sobą i polać sałatkę 🙂