Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Kitchari podstawą ajurwedyjskiego leczenia dietą

Spis treści

Ajurweda wskazuje na kitchari, jako najkorzystniejszą dla naszego organizmu potrawę. Stanowi ona podstawę w procesie oczyszczania i leczenia za pomocą pożywienia. Każdy system panczakarma, jeśli chodzi o stronę kulinarną, opiera się właśnie na kitchari. Czym ono jest i jak je przygotować?

Kitchari – co to jest ?

Określenie kitchari odnosi się do grupy prostych, jednogarnkowych potraw, których bazę stanowią dwa składniki. Jest to ryż basmati i dal. Potrawa ta przynosi korzyść każdej doszy. Sposobów jej przygotowania jest natomiast nieskończenie wiele. Wszystko tak naprawdę zależy od Twojej własnej inwencji i upodobań smakowych. Za każdym razem możesz użyć innych ziół, przypraw, czy też warzyw, a więc każdego dnia Twoje kitchari będzie zupełnie inną potrawą.

Kitchari stanowi rdzeń w diecie inspirowanej zasadami ajurwedy ze względu na fakt, iż jest lekkostrawne. Poza tym bardzo łatwo się przyswaja. Co za tym idzie, nie obciąża tak żołądka, a do tego jest bardzo odżywcze.

Znaczenie w spełnianiu funkcji leczniczych przez kitchari ma też czas jego przygotowania. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie go „na świeżo”. Dlatego też nie warto przygotowywać tej potrawy na kilka dni. Jeśli chodzi o dobór ziół i przypraw, to daj się prowadzić swojej intuicji. Spośród warzyw natomiast wybieraj te, które są świeże i dostępne sezonowo.

Przepis podstawowy na kitchari

Do przygotowania przepisu podstawowego potrzebujesz tak naprawdę niewiele. Ghee, ryż i dal oraz przyprawy. Jeśli chodzi o dal, to polecam mung dal.

Ważna jest tutaj proporcja ryżu i mung dalu, która wynosi 1:1, a więc przykładowo:

  • 1 szklanka ryżu basmati
  • 1 szklanka mung dalu
  • przyprawy (kumin, kolendra, kurkuma, nasiona kozieradki, opcjonalnie asafetyda)
  • ghee
  • 4 szklanki wody
  • sól do smaku

Rozpuszczamy ghee, na które wsypujemy przyprawy i uważając, aby ich nie przypalić prażymy. Tutaj należy pamiętać, aby kurkumę dodać na samym końcu, ponieważ szybko się przypala i staje się gorzka. Następnie dodajemy mung dal i ryż basmati. Mieszamy z masalą (mieszanką przypraw), a następnie dolewamy do garnka wodę. Do smaku solimy. Po zamieszaniu przykrywamy i gotujemy do miękkości.

Jak już pisałam, najlepszy efekt uzyskujemy spożywając je na świeżo. Polecam, już na talerzu, dodać jeszcze nieco ghee.

Kitchari wspomagające trawienie

Zwłaszcza w procesie oczyszczania warto na wszelkie możliwe sposoby wspomóc trawienie. Korzystając z różnych mieszanek przypraw używanych w przygotowaniu kitchari można wzmocnić działanie tej potrawy na układ trawienny.

W tym przypadku potrzebować będziesz:

  • 1/2 szklanki ryżu basmati
  • 1/2 szklanki mung dalu
  • przyprawy:
    • 1/2 łyżeczki nasion kuminu
    • 2 liście laurowe
    • 1 łyżeczka nasion kolendry
    • 2 łyżeczki startego, świeżego imbiru
    • 1/2 łyżeczki kurkumy
    • 1 łyżeczka suszonego oregano
    • sól
  • około 5 szklanek wody
  • 3 szklanki warzyw (marchew, cukinia, dynia)
  • 2 łyżki ghee

Zasada jest taka sama jak w przepisie podstawowym. Na ghee prażymy przyprawy (bez oregano i kurkumy), a następnie dodajemy ryż, dal i warzywa, a także oregano, kurkumę i sól. Zalewamy całość wodą i gotujemy do miękkości. Dodatkową ilość ghee można dodać po ugotowaniu.

Osoby o konstytucji pitta mogą dodać sporą ilość posiekanej świeżej kolendry – wówczas kitchari nie będzie podnosić poziomu pitta w organizmie.

Próbujcie różnych kombinacji, aby odnaleźć swoje ulubione połączenia 🙂

Smacznego

I zapraszam do grupy na fb, gdzie będziemy wspólnie przechodzić przez proces oczyszczania.

Namaste!

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Ajurwedyjskie oczyszczanie wiosną
Ajurwedyjskie oczyszczanie wiosną

Nastał marzec, a więc wiosna zbliża się wielkimi krokami. Natura w sposób naturalny pokazuje nam, jak wszystko budzi się do życia. My natomiast przystępujemy do porządkowania domów i ogrodów. Jak…

Czytaj więcej »
04/03/2019
Kitchari - ajurwedyjskie przepisy
Kitchari - ajurwedyjskie przepisy

Kitchari to danie uniwersalne. Polecane jest przez ajurwedę jako pełnowartościowy posiłek dostarczający naszemu organizmowi wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W moim domu gotuję kitchari bardzo często, ze względu na…

Czytaj więcej »
25/06/2019