Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ajurwedyjski sposób na PMS

Ajurwedyjski sposób na PMS
Ajurwedyjski sposób na PMS
Spis treści

Dzisiejszy artykuł jest skierowany szczególnie do kobiet (choć i mężczyźni mogą wyciągnąć z niego naukę, jak wspomóc swoje partnerki). Dotyczy on bowiem PMS. Wielu z nas, kobietom ten czas kojarzy się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, jak na przykład zmęczenie, huśtawki nastroju, ból, trądzik i wiele innych. Większość przyjęła to przekonanie i uważa, że skoro tak jest, to trzeba z tym żyć.

Mam wiadomość – nie trzeba 😀

Miesiączka jest czymś naturalnym. Negatywne objawy, które jej towarzyszą powszechnie nazywane są zespołem napięcia przedmiesiączkowego, czyli w skrócie PMS. To nic innego, jak wołanie naszego organizmu o to, aby się nim zaopiekować. W te kilka dni w miesiącu pokazuje nam on, abyśmy zwolniły i dały sobie czas do samoopieki.

Ajurweda w całej swej mądrości i na ten czas podsuwa wskazówki. Jak się zaopiekować sobą samą? Jak zbalansować się w tym czasie? Złagodzenie, czy też wręcz wyeliminowanie tych mało komfortowych objawów jest możliwe. Spróbuj wprowadzić kilka zasad w tym okresie. Poniżej je opiszę, wypróbuj je przy najbliższej okazji.

Unikaj zimnego jedzenia i płynów

Zimne napoje i jedzenie powodują zwężenie kanałów przepływowych w organizmie. Wpływa to zatem niekorzystne na przepływ krwi. Swobodę i brak ograniczeń jej przepływu możemy wspomóc komponując w odpowiedni sposób posiłki. I tak na przykład w trakcie miesiączki warto szczególnie wprowadzić do diety ciepłe, wilgotne jedzenie. Zaliczyć do niego można owsianki, zupy, daktyle, duszone i pieczone warzywa.

Pij gorącą herbatę

Pojawiający się ból i skurcze można zmniejszyć pijąc ciepłą herbatę. Ajurweda wskazuje na najskuteczniejsze działanie naparów z imbiru, rumianku, czy róży. Przy czym herbata różana szczególnie pomaga łagodzić skurcze menstruacyjne. Dodatkowo też wspiera cały układ rozrodczy.

Warto zamiennie pić te herbaty. Dla lepszego samopoczucia popijaj je też kilka dni przed i kilka dni po miesiączce.

Poświęć czas na odpoczynek

Odczuwany podczas menstruacji dyskomfort to sygnał do tego, aby zwolnić. Zazwyczaj bowiem nie zwracamy uwagi na to, czego w tym okresie potrzebuje nasze ciało i nadal działamy na wysokich obrotach. Jeśli Twoje ciało mocno daje Ci znak, że jest przeciążone, pozwól sobie na odpoczynek. Niech na czas miesiączki hasłem przewodnim będzie dla Ciebie: „dbam o siebie”. Pozwól sobie na to.

Wykonaj masaż całego ciała olejem kokosowym

Olej kokosowy ma właściwości chłodzące. Jego wykorzystanie do masaży ma jednak zupełnie inne działanie, niż spożywanie zimnych napojów i jedzenie zimnych potraw. Chłodzące właściwości tego oleju bowiem pomagają rozluźnić zarówno układ nerwowy, jak i tanki.

Jak wykonać taki masaż? Nie jest to nic skomplikowanego. Przed lub po prysznicu rozgrzej w dłoniach sporą ilość dobrego jakościowo oleju kokosowego. Masuj całe swoje ciało, od stóp do głowy, tak ogrzanym olejem, szczególną uwagę i delikatność poświęcając biodrom, brzuchowi i dolnej części pleców.

Olejek lawendowy

Odczuwasz skurcze? Wypróbuj okładów. Ściereczkę namoczoną w ciepłej wodzie z eterycznym olejkiem lawendowym połóż na brzuchu. Ciepły okład, jak i kojące właściwości lawendy pozwolą Ci się zrelaksować. Samo ciepło tkaniny pozytywnie wpływa na złagodzenie skurczy macicy, natomiast zapach lawendy koi zmysły.

Unikaj kawy i kofeiny

Kofeina wpływa na zwiększenie poziomu estrogenu. Działa również pobudzająco na układ nerwowy. Co za tym idzie w czasie menstruacji powoduje zwiększenie odczuwania objawów PMS, do których zalicza się odczuwanie rozdrażnienia i nasilenie stanów lękowych oraz zdenerwowanie. W tych kilku dniach odpuść sobie zatem napoje zawierające kofeinę, aby niepotrzebnie się dodatkowo nie nakręcać 😉

Jedz produkty / posiłki o wysokiej zawartości żelaza

Produkty i posiłki bogate w żelazo wspomagają przyrost hemoglobiny. Utrata krwi podczas miesiączki powoduje, że powinnyśmy pamiętać o tym, aby uzupełniać zapasy składników odżywczych, które są „budulcem krwi”. Chodzi przede wszystkim właśnie o żelazo. Produktami bogatymi w ten pierwiastek są na przykład: soczewica, fasola, śliwki, daktyle, jagody goji i zielone warzywa. Warto pamiętać, że wchłanialność żelaza z pożywienia zwiększa się, jeśli łączone jest z witaminą C, zatem i te produkty włącz do diety.

Zioła ajurwedyjskie

Dla kobiet w każdym wieku polecane jest Shatavari, które jest nieocenionym wsparciem nie tylko w czasie menopauzy. W okresie menstruacji pomaga ono zbalansować nasz organizm, a także zmniejszyć natężenie nieprzyjemnych objawów w tych dniach.

Amla jako naturalne źródło witaminy C natomiast pomoże we wchłanianiu żelaza z pożywienia. A jeśli o żelazo chodzi, to jego bogatym źródłem jest spirulina crunchy. Połączenie spiruliny z amlą stanowić będzie zatem doskonałe wsparcie dla organizmu w czasie miesiączki.

Ajurwedyjska wskazówka

Nie walcz z własnym organizmem. Ajurwedyjskie podejście uczy, że harmonię możemy osiągnąć w przypadku, kiedy dostosowujemy się do naturalnego cyklu życia. Dlatego też potraktuj ten czas jako coś, co stanowi dla ciebie prezent. Poświęć chwilę dla siebie, zaopiekuj się swoim ciałem oraz emocjami. Pozwól sobie zwolnić.

Harmonii (zwłaszcza w tym okresie) Wam życzę 🙂

Natalia

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy