Picie wody z naczyń miedzianych w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Nie jest to nowa metoda. Praktyka picia wody miedzianej wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej i ma długą tradycję. Współczesne badania naukowe natomiast potwierdzają, że jony miedzi mogą pozytywnie wpływać na ogólny dobrostan organizmu.
Korzyści zdrowotne picia wody z naczyń miedzianych
Zastanawialiście się w jaki sposób właściwości miedzi wpływają na nasze ciało? Zerknijmy na kilka obszarów.
Antybakteryjne właściwości miedzi
Miedź charakteryzuje się naturalnymi właściwościami antybakteryjnymi. Pomagają one eliminować bakterie z wody.
Regularne picie wody z naczyń miedzianych może stanowić wsparcie funkcjonowania układu trawiennego. Jej antybakteryjne właściwości pomagają też w redukcji ryzyka występowania infekcji żołądkowo-jelitowych.
Poprawa zdrowia skóry
Woda miedziana wspomaga produkcję melaniny. Dlatego też może przyczyniać się do zachowania zdrowej i promiennej skóry.
Co więcej może wspierać kurację przy występowaniu stanów zapalnych skóry, do jakich zalicza się na przykład trądzik, czy egzemę.
Wsparcie układu sercowo-naczyniowego
Regularne spożywanie wody z miedzianych naczyń może pomóc w regulacji ciśnienia krwi i pracy serca. Miedź wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Jest to kluczowe dla zachowania dobrego funkcjonowania układu krążenia.
Detoksykacja organizmu
Miedź posiada właściwości wspierające usuwanie toksyn z organizmu. Wspiera także pracę wątroby. Badania wskazują również, że może wspierać procesy metaboliczne i poprawiać trawienie.
Jak pić wodę z naczyń miedzianych?
Często pojawiające się pytanie – jak przygotować i pić wodę, aby móc skorzystać z dobroczynnych właściwości miedzi? Podzielmy ten temat na dwie części: przygotowanie i dbanie o naczynie oraz przechowywane wody.
Przygotowanie naczynia
Ważne jest przygotowanie naczynia przed pierwszym użyciem. Warto kubek, butelkę, czy dzbanek umyć wodą z cytryną lub solą. Pozwoli to usunąć zanieczyszczenia, które pozostały na naczyniu po produkcji.
Pamiętaj, aby myć naczynia miedziane ręcznie. Mycie ich w zmywarce, z użyciem detergentów, może uszkodzić miedź.
Przechowywanie wody
Do przygotowanego naczynia wystarczy nalać wodę – zwykłą kranówkę. Po czym zostawiamy ją na co najmniej 4 – 8 godzin, a najlepiej na noc.
Najlepsze efekty i najwięcej korzyści osiągniesz pijąc wodę z miedzianego naczynia bezpośrednio rano, na pusty żołądek.
Jak widać, picie wody z naczyń miedzianych jest praktyką, która ma spory potencjał wpływający na poprawę funkcjonowania organizmu. Dlatego medycyna ajurwedyjska wśród zaleceń codziennej rutyny poleca poranne picie wody z miedzianych naczyń.