O zaletach i konieczności mycia zębów nie trzeba chyba nikomu przypominać. Jak wielu z Was jednak słyszało o tym, jak ważne jest również czyszczenie języka? Ajurweda zaleca tę właśnie czynność jako element codziennej rutyny. W tym artykule chciałabym przybliżyć Wam właśnie ten aspekt dinacarya.
Higiena jamy ustnej – mycie zębów
W starożytnych tekstach ajurwedyjskich znajdziemy wiele odniesień do czyszczenia zębów. W czasach starożytnych używane do tego celu były ziołowe patyki o długości około 20 centymetrów. Zazwyczaj „produkowano” je z drzew, które posiadały właściwości antybakteryjne (na przykład neem). Patyk o grubości palce rozgryzany był na końcu i tą właśnie końcówką czyszczono zęby i dziąsła, nie narażając ich na uszkodzenie.
W czasach obecnych nie stosujemy tej metody. Choć samo znaczenie dbania o zęby przetrwało. Nie używamy co prawda patyków, ale szeroko dostępne są proszki ajurwedyjskie posiadające wyciągi z roślin o właściwościach aktybakteryjnych.
Drugi etap – czyszczenie języka
Posiadanie świeżego oddechu to nie tylko odpowiednio częste mycie zębów, ale coś więcej . Ajurweda wspaniale opisuje dodatkowe atuty dbania o higienę jamy ustnej poprzez czyszczenie języka. Co więcej, czyszczenie języka to nie tylko wparcie dla posiadania świeżego oddechu. Poniżej znajdziesz opis jego znaczenia, jak to robić i innych korzyści z niego płynących 🙂
Nalot na języku – co oznacza?
Dlaczego czyszczenie języka jest takie ważne? W postaci białego nalotu odkładają się bowiem na nim toksyny. Osoby praktykujące ajurwedę, jej znawcy na poziomie bardzo zaawansowanym, są w stanie na podstawie koloru i umiejscowienia nalotu na języku postawić niezwykle trafną diagnozę dotyczącą zaburzeń poszczególnych organów, czy choćby nierównowagi w organizmie, a także chorób. Lekarze ajurwedyjscy język i jego stan traktują jako doskonały wskaźnik tego, co dzieje się w całym ciele.
Narzędzia do czyszczenia języka
W starożytności języki czyszczono specjalnymi skrobaczkami, które wykonywane były z miedzi, złota lub srebra. Obecnie natomiast używa się również narzędzi metalowych, bądź ze stali nierdzewnej, a niekiedy i plastikowych. Najważniejsze przy wyborze skrobaczki do języka jest sprawdzenie, aby miało one gładkie krawędzie i było dość giętkie.
Jeśli chodzi o dbanie o to proste narzędzie, to uzależnione jest ono od tego, z czego je wykonano. Stal nierdzewna, czy miedź jest na przykład naturalnie antybakteryjna – z tego tworzywa najczęściej współcześnie produkowane są skrobaczki do języka. Dlatego też płukanie jej w gorącej wodzie jest wystarczającą czynnością pozwalającą zachować jej czystość. W innych przypadkach możecie użyć gazika nasączonego w alkoholu, którym przetrzecie to narzędzie. Pamiętajcie jednak, iż nie musicie tego robić każdego dnia.
Metodyka czyszczenia języka
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, albo jak to robić, to poniżej zamieszczam kilka wskazówek.
Najbardziej efektywne jest czyszczenie języka każdego dnia rano, po przebudzeniu. Po umyciu zębów przystępujemy do czyszczenia języka. W tym celu obiema rękami chwytamy za skrobaczkę. Wysuwamy język i umieszczamy narzędzie na powierzchni języka tak daleko, jak tylko jest to możliwe. Delikatnie pociągamy narzędziem do przodu, nie za mocno, w celu usunięcia niepożądanego nalotu. Narzędzie płuczemy i czynność powtarzamy trzy do pięć razy. I tak naprawdę to wszystko. Jak widzisz, nic skomplikowanego 😉
Korzyści z czyszczenia języka
Ciało każdego z nas ciągle narażone jest na działanie różnego rodzaju toksyn. Występują one zarówno w pożywieniu i napojach, jak i środowisku. Powiem więcej, powstają one wewnątrz naszego organizmu w wyniku reakcji metabolicznych, jako ich odpady. Również negatywne emocje mogą powodować nagromadzenie toksyn w organizmie. W chwili, kiedy do czynienia mamy z zaburzeniami trawienia i eliminowania toksyn, wówczas odkładają się one w ciele i prowadzą do pogorszenia naszego ogólnego samopoczucia, jak również odporności. Czyszczenie języka jest jedną z pierwszych metod oczyszczania ciała z nagromadzonych toksyn.
Jakie są inne korzyści z czyszczenia języka?
- usuwanie toksyn, bakterii i martwych komórek z języka, co pomaga zapobiegać nieświeżemu oddechowi,
- wzmacnianie odczuwania smaków,
- wsparcie ogólnego zdrowia jamy ustnej,
- wspomaganie trawienia,
- delikatne działanie stymulujące narządów wewnętrznych,
- zwiększenie samoświadomości stanu zdrowia.
Czyszczenie języka to czynność z pozoru błaha. Jak wiele czynności jednak ma znaczący wpływ nasz organizm i jego zdrowie, o czym niejednokrotnie przekonuje nas ajurweda i doświadczenie za nią idące. Wypróbuj tę metodę oraz sprawdź jej działanie na sobie. To tylko kilka chwil każdego dnia.
Jeśli nie posiadasz specjalnej skrobaczki do czyszczenia języka, zawsze możesz rozpocząć od używania szczoteczki do zębów i za jej pomocą osiągniesz ten sam efekt – usuniesz nalot z języka.
Powodzenia 🙂