Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Anupany – substancje nośnikowe w ajurwedzie cz.1

Anupany – substancje nośnikowe w ajurwedzie 2
Anupany – substancje nośnikowe w ajurwedzie 2.
Spis treści

Przyjmowanie ziół przy występowaniu różnego rodzaju dolegliwości to jedno. Nie zawsze jednak ich działanie jest tak skuteczne jak byśmy chcieli. Ajurweda wskazuje na substancje, które mogą zwiększyć przyswajalność ziół, a co za tym idzie skuteczność ich działania. Warto się im przyjrzeć. W tym artykule opiszę co to są za substancje i dlaczego są takie ważne.

Ajurweda, podobnie jak medycyna zachodnia, bazuje na występowaniu w ludzkim ciele tkanek i kanałów. Do najbardziej znaczących zalicza się układy: trawienny, krążeniowy, szkieletowy, moczowy, czy system nerwowy. Poza tym, w rozumieniu ajurwedy, występuje szereg substancji, które szczególnie korzystnie wpływają na określone kanały i tkanki. Określa się je mianem anupan, czyli substancji nośnikowych. Są one bardzo korzystne przy przyjmowaniu ziół, a także innych leków. Ich działanie polega na tym, że posiadają one zdolność do przenoszenia ziół i preparatów głębiej do tkanek. Najczęściej wykorzystuje się:wodę, ghee, miód i mleko lub żel z aloesu.

Warto pamiętać, że wiele kanałów w naszym ciele możemy określić z punktu widzenia natury fizycznej, a co za tym idzie, ich zrozumienie przychodzi przez poznanie anatomii. Ajurweda jednak wskazuje na istnienie kanałów fizycznych i energetycznych. Te drugie są bardziej subtelne i z racji ich energetycznego charakteru nie zawsze jest łatwo je zrozumieć. Czasami występujące w organizmie kanały mają dwojaką naturę – fizyczną i energetyczną – co wymaga głębszej analizy ich funkcjonowania.

Dowolność stosowania anupan

Warto pamiętać, iż mądrość ajurwedy pozwala nam na samodzielny dobór substancji nośnikowych. Ich stosowanie jest bowiem całkowicie bezpieczne. Dlatego też każdy z nas ma dowolność w ich wyborze, wskazane jest też eksperymentowanie i wypróbowywanie różnych ich rodzajów, co pozwoli na najskuteczniejszy ich dobór. W konsekwencji uzyskamy najlepsze dla naszego zdrowia rezultaty.

Zrozumienie działania ziół i nośników

Już sama ciepła woda stanowi silny nośnik dla ziół. Dlatego też nie czuj się przytłoczony ilością i możliwościami różnych substancji. Jeśli nie masz przestrzeni na eksperymentowanie, daj sobie czas na powrót do podstaw. Warto przypomnieć, że według ajurwedy samo zrozumienie działania ziół, wiara w ich skuteczność, również stanowi rodzaj substancji nośnikowej. Korzystanie z fizycznych anupan dodatkowo tylko pomoże zwiększyć skuteczność działania ziół i będzie wsparciem dla procesu zdrowienia organizmu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przyjmuj zioła w połączeniu z ciepłą wodą. Jest to najbardziej neutralna substancja nośnikowa. Inteligencja twojego ciała, intencja, z jaką przyjmujesz zioła, a także energia drzemiąca w samych ziołach wystarczy, aby działały one dokładnie tam, gdzie jest to konieczne. Jeśli jednak lubisz eksperymentować, możesz cieszyć się odkrywaniem różnych substancji i ich oddziaływaniem na Twoje ciało.

Typowe substancje nośnikowe w ajurwedzie

W tej części opiszę kilka podstawowych anupan. Scharakteryzowane zostaną również ich właściwości i tkanki, na które mają najlepszy wpływ. Znajdziecie też informację o tym, na jakie dosze i w jaki sposób one działają.

Mleko migdałowe

Zwłaszcza świeże mleko migdałowe jest słodkie, chłodzi i odżywia. Warto przygotowywać je samodzielnie w domu. Najlepiej dociera do mięśni, kości, a także układu nerwowego, męskiego układu rozrodczego oraz umysłu. Posiada właściwości pacyfikując dla vata i pitta.

Sok lub żel z aloesu

Aloes ma smak słodki, działa ściągająco, chłodzi i koi. Zaleca się jego stosowanie zwłaszcza przy dolegliwościach żołądka i jelita cienkiego oraz krwi, jak również kobiecego układu rozrodczego. Jeśli chodzi o dosze, to działa uspokajająco zarówno na vata, pitta, jak i kapha.

Herbata – kminek, kolendra, koper włoski

Jest ona słodka, jeśli chodzi o smak. W sposób łagodny rozgrzewa, jednocześnie silnie detoksykuje organizm. Ma bardzo korzystny wpływ na układ moczowy. Można wykorzystywać ją też do rozniecenia ognia trawiennego, co wspomaga naturalny proces usuwania toksyn z organizmu. Herbata z połączenia kminku, kolendry i kopru włoskiego pacyfikuje wszystkie trzy dosze.

Chyavanprash

Produkowany jest według starożytnej formuły ajurwedyjskiej. Ma on konsystencję dżemu. Łączy się w nim przede wszystkim działanie odmładzające amalaki z kilkoma silnymi substancjami nośnikowymi. To połączenie pomaga przenikać właściwościom ziół do tkanek. Chyavanprash ma smak słodki, wpływa rozgrzewająco i pozwala na wzmocnienie ognia trawiennego, przy czym nie podnosi poziomu pitta w ciele. Substancja ta ma bardzo wiele zastosowań i wpływa korzystnie na nasz organizm w różnych aspektach. Pierwotnie wykorzystywano Chyavanprash do zwiększenia libido u mężczyzn, a co za tym idzie ma on silne połączenie z męskim układem rozrodczym. Równoważy on wszystkie trzy dosze, chociaż dla niektórych może mieć on działanie zbyt rozgrzewające. Dzieje się tak w przypadku osób o konstytucji pitta, co ma ścisły związek z tym, iż konstytucja pitta ma charakter dominujący i prowadzi do silnych zaburzeń równowagi.

Mleko kokosowe

Mleko kokosowe jest słodkie w smaku. Ma właściwości chłodzące i odżywcze. Warto je stosować w przypadku dolegliwości ze strony kości. Wpływa uspokajająco na vata i pitta.

Woda kokosowa

Podobnie do mleka kokosowego ma ona słodki smak, chłodzi, a także koi. Woda kokosowa ma korzystne działanie na układ moczowy. Ma działanie uspokajające na osoby o konstytucji pitta.

Sok żurawinowy

Sok z żurawiny jest słodki i ma właściwości ściągające. Ma on pozytywne działanie na układ moczowy. Uspokaja on zarówno doszę pitta oraz kapha.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy