Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Aktywność fizyczna dla każdego

Spis treści

Aktywność fizyczna stanowi nieodzowny element ludzkiego życia. Również ajurweda wskazuje na ćwiczenia jako na jeden z podstawowych elementów, które pomagają zachować równowagę w ciele. Postęp cywilizacyjny doprowadził jednak do tego, iż wielu z nas rusza się za mało. Częściej wybieramy samochód, aby się gdzieś dostać, a nie na przykład rower, czy nasze własne nogi 😉 Poza tym siedzący tryb życia, przed telewizorem, przed komputerem, czy w biurze, powoduje, że mamy słabą kondycję fizyczną. Dla wielu aktywność fizyczna kojarzy się z wylanym potem i zmęczeniem, co powoduje, iż ciężko zacząć ruszać się więcej. Dlatego też w tym artykule zaproponujemy trzy typy aktywności fizycznej, która pozwoli poczuć szczęście wynikające z dodatkowego ruchu w ciągu dnia, czy tygodnia, jednocześnie nie obciążając stawów i nie wywołując drastycznego zmęczenia.

Pogoda sprzyja aktywności

Na zewnątrz coraz cieplej, więc dwa ostatnie warto wykonywać na świeżym powietrzu, czerpiąc dodatkowe korzyści z kontaktu z naturą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby slow jogging i Chi kung uprawiać w domu. Wystarczy trochę wolnej przestrzeni, czy kilka metrów korytarza 😉

Pływanie

Pływanie jest tym ten typem aktywności, który w bardzo korzystny sposób wpływa na całe nasze ciało. Uprawiać go mogą praktycznie wszyscy. Regularne pływanie poprawia ogólny stan zdrowia i sprzyja rozwojowi wszystkich mięśni. Wprowadzając pływanie jako element aktywności fizycznej uprawianej dwa, trzy razy w tygodniu, bardzo szybko możemy odczuć zmniejszenie bólu stawów, jak również mięśni kręgosłupa. Wzmocnieniu ulegnie także szkielet naszego kręgosłupa. Poza tym, co ważne zwłaszcza dla osób odchudzających się, pływanie reguluje i poprawia przemianę materii. Ucząc się poprawnej techniki różnych stylów zaobserwujemy też poprawę koordynacji całego ciała. Co więcej, pływanie poprawia krążenie krwi i reguluje oddech. Każdy wysiłek fizyczny, w tym i pływanie korzystnie wpływa na jakość naszego snu.

Tak szeroki zakres wpływu na ludzkie ciało powoduje, iż wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom ten rodzaj wysiłku fizycznego. Zwłaszcza tym osobom, u których wskazaniem jest odciążenie stawów i kręgosłupa podczas wysiłku. Pływanie jest dla tych osób szczególnie wskazane.

Z perspektywy psychiczno-emocjonalnej natomiast pływanie powoduje wyrzut endorfin w naszym organizmie. Co za tym idzie poprawie ulega ogólne samopoczucie. Unoszenie się na wodzie dodatkowo relaksuje. Zatem sami widzicie, że pływanie stanowić może świetny wybór dla każdego.

Slow jogging

Dużą popularnością cieszy się obecnie bieganie. Idąc na spacer, obserwując profile znajomych na fb, widzę, że coraz więcej osób właśnie biega. Dla wielu (w tym i dla mnie) wydaje się to nie do wprowadzenia w życie. Bieganie bowiem kojarzy mi się z wysiłkiem nie do udźwignięcia ze względu na intensywność. Okazuje się jednak, iż nie musi ono forsować nas do granic. Stąd dla wielu rozwiązaniem stał się tzw. jogging. Jest to nic innego, jak bieg w wolnym tempie. Polskim słowem – odpowiednikiem może być tutaj trucht (jak pamiętam, ze szkoły 😉 ). Jogging uprawia się na świeżym powietrzu. Dotleniamy w ten sposób nasz organizm. Nie forsowanie nadmiernym wysiłkiem pozwala i tak na poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Dla niejednego człowieka jest to stała część zdrowego stylu życia. Dla wielu też jest to tylko rozgrzewka, po której przystępują do bardziej intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Jogging a slow jogging

Należę do osób, dla których ta aktywność nie jest szczególnie pociągająca. Jednak zaciekawiła mnie inna opcja, a mianowicie slow jogging. Słyszeliście może o tym? Jako twórca tej metody podawany jest Japończyk, Hiroaki Tanaka. Określił on tę metodę mianem biegania z uśmiechem. Jeśli chodzi o zalety, to lista jest spora, tak samo, jak w przypadku pływania. Slow jogging pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, które w obecnych społeczeństwach zbierają żniwo, a do których zalicza się otyłość, cukrzycę i choroby krążenia.

Wśród zalet slow joggingu wymienia się:
  • pozytywny wpływ na zmniejszenie masy ciała – efekty porównywalne do szybszego biegu, przy dużo mniejszym wysiłku;
  • niski poziom zmęczenia – tempo „biegu” w tym przypadku jest bowiem bardzo niskie, na poziomie spaceru;
  • bieganie poniżej progu mleczanowego – w konsekwencji nie odczuwamy bólu mięśni;
  • lądowanie na śródstopiu – w ten sposób naturalnie amortyzujemy kontakt stopy z podłożem poprzez wykorzystanie wysklepienia stopy. Pozwala to uchronić stawy kolanowe, biodra i kręgosłup przed urazami i kontuzjami, często występującymi u biegaczy;
  • pomaga w walce z otyłością – ta forma ruchu nie obciąża nadmiernie stawów, które już i tak mają obciążenie w postaci naszej wagi;
  • regularne (około półgodzinne, kilka razy w tygodniu) uprawianie slow joggingu wpływa też na obniżenie ciśnienia i złego cholesterolu we krwi;
  • intensywność wysiłku podczas slow joggingu pozwala na to, aby i osoby starsze uprawiały ten rodzaj aktywności fizycznej.

Odpowiednia technika natomiast pomoże uniknąć kontuzji i zakwasów, a także bólu mięśni, do jakiego często prowadzi intensywne bieganie.

Qigong (Chi kung)

Chi kung jest systemem zdrowotnych ćwiczeń, który zainspirowany jest wieloma innymi systemami zdrowotnymi, a także sztukami walki. Znaczenie nazwy (praca nad energią), wskazuje na czym skupia się ten typ aktywności fizycznej. Podejmując ćwiczenia Qigong podejmujemy pracę nie tylko nad ciałem, ale też nad umysłem i oddechem. Zatem działamy holistycznie na nasz organizm.

Praktykując Chi kung podejmujemy zatem działania w dwóch aspektach.

Pierwszy z nich to praca z ciałem, oddechem i umysłem. Niespieszne tempo nie wyklucza wytrwałości. Skupienie się na ruchu i oddechu, a co za tym idzie kontrola umysłu jest tutaj bardzo ważna. Zaczynamy od ćwiczeń fizycznych, poprzez które pobudzamy do swobodniejszego krążenia w naszym ciele pokładów znajdujących się w nim energii. Kiedy regularne ćwiczenia i osiągnięcie odpowiedniej kontroli nad ciałem doświadczyć możemy jego rozluźnienia. Wówczas w większym stopniu zwracać będziemy uwagę na oddech i wyciszenie umysłu.

Druga kwestia dotyczy wizualizacji i oddechu. Doprowadzenie dyscypliny umysłu do odpowiedniego poziomu powoduje, iż medytując i ćwicząc można udrożnić przepływ energii do takiego stopnia, że pozwoli to na zniesienie blokad, jakie obserwujemy w ciele.

Jak do tego podejść?

Pamiętaj o tym, że osiągnięcie zamierzonych efektów, jak na przykład poprawa odporności, kondycji fizycznej i psychicznej, wymaga regularności. Błędem jest oczekiwanie, iż po jednym treningu zmieni się całe życie. Niemniej jednak ważne jest to, aby zacząć. Do celu bowiem idziemy małymi krokami. Ustanów sobie tygodniową regułę i staraj się jak najdokładniej jej przestrzegać. Zacznij od wyznaczenia sobie realnego celu. Niech jest on wykonalny, a wszystko to, co zrobisz nieco ponad będzie dla ciebie dodatkową satysfakcją.

Powodzenia 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy