Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ajurweda i picie wody

Spis treści

Ajurweda jako starożytna nauka o zdrowiu i leczeniu ma swoje unikalne podejście do picia wody. Jest ono ściśle powiązanie z zachowaniem w organizmie równowagi, a także harmonizacją energii życiowej. W medycynie ajurwedyjskiej woda uważana jest za podstawowy element, który wspiera trawienie, oczyszczanie i ogólne zdrowie.

Ajurwedyjskie zasady picia wody

Picie wody jest ważne. Często lekarze i dietetycy powtarzają, że minimum dzienne to około 2 litrów. Należy jednak uświadomić sobie, że znaczenie mają różne czynniki, aby stanowiło to wsparcie dla funkcjonowania organizmu. Spójrzmy co na ten temat mówi ajurweda.

Czas i sposób picia wody

W zależności od pory dnia i posiłków, medycyna ajurwedyjska ma różne wskazania co po picia wody. Spójrzmy na to, jak działa dostarczanie wody w różnym czasie na nasz organizm.

  • Rano na czczo. Zaleca się picie ciepłej wody po przebudzeniu. Pomaga to oczyścić układ trawienny, pobudza metabolizm i usuwa toksyny.
  • Przed posiłkiem. Picie niewielkiej ilości ciepłej wody przed jedzeniem przygotowuje żołądek do trawienia.
  • Podczas posiłku. W tym przypadku zaleca się unikanie picia dużej ilości wody (czy innych płynów) w trakcie jedzenia. Związane jest to z tym, żeby nie rozcieńczać soków trawiennych. Akceptowwalne są małe łyki ciepłej wody.
  • Po posiłku. Nie zaleca się picia wody zaraz po posiłku. Związane jest to podobnie jak w przypadku picia wody podczas posiłku, z trawieniem. Pijąc wodę zaraz po posiłku gasimy działanie soków trawiennych. Dlatego lepiej odczekać co najmniej 30 minut od zakończenia posiłku i dopiero wtedy sięgnąć po wodę.

Temperatura wody

Ajurweda ma dość prosty stosunek do temperatury spożywanej przez nas wody. Dotyczy to tak naprawdę wszystkich napojów.

Jak najbardziej wskazane jest picie ciepłej wody. To właśnie taka woda wspiera trawienie. Uspokaja też żołądek, a także sprzyja usuwaniu toksyn.

Zimna woda natomiast jest w ajurwedzie raczej odradzana. Może bowiem tłumić agni (ogień trawienny), co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń trawienia.

Ilość wody

Ajurweda kładzie nacisk na umiarkowane spożycie wody. Powinno być ono dostosowane oczywiście do indywidualnych potrzeb organizmu, na co wpływ ma nasza konstytucja (dosza), pora roku, jak również poziom aktywności. Dlatego ważne jest obserwowanie swojego ciała i jego potrzeb.

Ogólnym zaleceniem jest wypijanie około 2 litrów wody dziennie. Nadmierne picie wody może bowiem prowadzić do osłabienia ognia trawiennego, a idąc dalej do zaburzeń i problemów trawiennych.

Dodatek ziół i przypraw

W medycynie ajurwedyjskiej ważne miejsce zajmuje dodawanie ziół i przypraw do wody. Ma to wspomóc różne funkcje organizmu. Dla przykładu: woda z imbirem może poprawić trawienie; woda z kurkumą działa przeciwzapalnie; woda z cynamonem sprzyja zmniejszeniu łaknienia na słodycze.

Woda w diecie dosz

Vata. Osoby z dominującą doszą vata powinny pić ciepłą wodę, aby zrównoważyć suchość i zimno.

Pitta. Dla osób o dominującej doszy pitta zaleca się picie chłodnej (w temperaturze pokojowej) lub letniej wody, co pozwoli złagodzić nadmiar ciepła.

Kapha. Przy wysokim poziomie doszy kapha ajurweda wskazuje na korzystanie z ciepłej wody z dodatkiem przypraw stymulujących, takich jak imbir. Ma to na celu przeciwdziałanie tendencjom do stagnacji i gromadzenia nadmiaru śluzu.

Ajurweda postrzega wodę jako kluczowy element zdrowia, podkreślając znaczenie jej temperatury, pory picia oraz ilości. Indywidualne zalecenia dotyczące spożycia wody mogą się różnić w zależności od konstytucji (doszy), co podkreśla holistyczne podejście ajurwedy do zdrowia i równowagi organizmu.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Woda z kurkumą – element jesiennej rutyny
Woda z kurkumą – element jesiennej rutyny

Picie odpowiedniej ilości wody, w odpowiedniej temperaturze, dla zachowania zdrowia, nie jest dla nikogo chyba żadną nowością. Jesienią, kiedy większość naszych działań skupia się na wsparciu odporności, zachowaniu ciepła, a…

Czytaj więcej »
13/10/2023