Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Agni – co to jest?

Spis treści

Jednym z haseł pojawiającym się bardzo często w odniesieniu do ajurwedy jest „AGNI”. Agni jest żywiołem ognia w naszym ciele. Używając języka polskiego agni to ogień trawienny. To właśnie on jest naszą (żywych istot) iskrą życia i to dzięki agni nasze ciało ma energię do funkcjonowania. Agni wpływa na odczuwanie przez nas ciepła i reguluje je w naszym organizmie.

Poza tym ogień trawienny, jak sama nazwa wskazuje odpowiada i wspomaga trawienie. Dzięki niemu bowiem odczuwamy głód, trawimy, wchłaniamy i przyswajamy to, co spożywamy. To ogień trawienny sprawia, że pokarm przekształcany jest w składniki odżywcze, które dają nam energię, bądź ulegają przemianie w świadomość.

Zagłębiając się w pojęcie zdrowia według ajurwedy i tego, co ma na nie największy wpływ, z pewnością można powiedzieć, iż jest to właśnie agni. Dlaczego? Nie tylko odpowiada za odżywienie naszego ciała, ale także sprzyja wypalaniu zanieczyszczeń. Dlatego ajurweda tak duży nacisk kładzie na to, abyśmy dbali o silne agni. Jeśli bowiem ulega ono osłabieniu, to nie jesteśmy w stanie strawić wszystkiego, co spożywamy. Te resztki zalegają w naszym organizmie, a z czasem przekształcają się w trudniejsze do pozbycia się toksyny, określane jako ama. Proces ten zaczyna się w żołądku, ale z czasem ama przenikają o innych tkanek powodując powstawanie różnego rodzaju chorób.

Dbanie o agni to przede wszystkim obserwacja siebie, tego, kiedy odczuwamy apetyt, co jemy i w jaki sposób wydalamy to, co pozostaje po procesach trawiennych. Jest kilka zasad, które pozwala utrzymać ogień trawienny na odpowiednim poziomie. Wydają się one oczywiste i większości z nas znane. Czasem jednak w pędzie dnia zapominamy o nich. Trzy najistotniejsze to:

  • słuchaj swego organizmu – apetytu i odczuwania głodu – jedz wtedy, kiedy naprawdę odczuwasz głód, nie ignoruj go;
  • jedz tyle, aby się nasycić, ale nie przejadaj się;
  • okolice południa to czas, kiedy słońce jest najwyżej, a co za tym idzie agni w naszym ciele jest najsilniejsze – dlatego warto, aby w tym czasie na twoim talerzu zagościł największy posiłek w ciągu dnia.

Zrozumienie znaczenia agni dla naszego zdrowia, a następnie obserwacja siebie i reakcji własnego organizmu na spożywane pokarmy, pozwoli ci wprowadzić zmiany nawykach dla zachowania dobrego stanu fizycznego i psychicznego.

Pięć żywiołów, trawienie i siła agni

O tym, czym jest agni już pisałam – jest to ogień trawienny. Odpowiednie trawienie zależy od jego siły. Zadbanie o agni i trawienie, a w konsekwencji o odżywienie naszego organizmu i jego zdrowie związane jest z wewnętrzną równowagą. Równowagą żywiołów. To w ich kontekście ajurweda wskazuje na kilka podstawowych punktów jak zatroszczyć się o odpowiednią pracę układu trawiennego i utrzymać silne agni. Jak zatem żywioły mają nam pomóc w tym zadaniu? Niektóre z tych wskazówek są znane, warto je jednak przypomnieć.

Zadbanie o agni w kontekście żywiołów

PRZESTRZEŃ – spożywając posiłki pamiętaj o pozostawieniu w żołądku przestrzeni na to, aby pokarm miał możliwość swobodnego przemieszczania się. Stąd wskazanie, aby zjadać tyle, aby ćwierć przestrzeni żołądka pozostała pusta.

POWIETRZE. Jeść na siedząco, nie mówić podczas przeżuwania. Tak. Niby logiczne, a jak wielu z nas je w tzw. biegu, przemieszczając się, chodząc? Chodzenie i mówienie podczas jedzenia powoduje, że do układu pokarmowego dostaje się powietrze. Ma ono wpływ na energię trawienną – osłabia ją. Połykanie powietrza sprzyja odbijaniu. Jeśli ono wystąpi, przestań jeść i co ważne, nie hamuj tego odruchu.

OGIEŃ. To bardzo istotne, aby jeść kiedy jest najsilniejszy. Dlatego też jedz wówczas, kiedy czujesz głód. To bowiem sygnał tego, że ogień trawienny jest silny. Obserwuj swój organizm i zjedz posiłek do godziny o pojawienia się uczucia głodu, aby ogień, agni nie osłabł.

WODA. Jej odpowiednia ilość ma duże znaczenie. Zbyt wiele płynów osłabia agni. Dlatego ajurweda zaleca, aby nie pić więcej niż szklankę wody przed posiłkiem, najlepiej około pół godziny. Nie zaleca się natomiast popijania w trakcie posiłku, czy picia zaraz po nim. I tutaj też warto zastosować półgodzinny odstęp czasowy. Co więcej łatwiej trawi się potrawy o bardziej płynnej konsystencji. Dlatego wato wprowadzić do diety dania o takiej właśnie konsystencji – zupy, gulasze, bardziej płynne kitchari.

ZIEMIA. W kontekście tego żywiołu chodzi o gęstość i ciężar posiłków. Chodzi o dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby w naszej diecie pojawiły się nie tylko warzywa, czy owoce, bądź samo białko. To nie jest odkryciem, ale niekiedy o tym zapominamy – do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy również tłuszczy i węglowodanów.

Jeśli czujesz, że twoje trawienie jest słabe spójrz na to co i jak oraz kiedy jesz. Być może niewielkie zmiany pozwolą ci poprawić siłę agni i wspomóc odżywienie organizmu, a co za tym idzie dadzą ci większą dawkę energii do funkcjonowania.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy