Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Zasady utrzymania zdrowia wg naturopatii / ajurwedy

Zasady utrzymania zdrowia wg naturopatii ayurwedy
Zasady utrzymania zdrowia wg naturopatii ayurwedy
Spis treści

Chciałabyś/łbyś zadbać o swoje zdrowie, urodę, schudnąć? Zastosuj kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci lepiej trawić i przyswajać zjadane posiłki. Poznaj kilka prastarych, mądrości naturopatii/ayurwedy. Uczyliśmy się jej m.in. w południowych Indiach. Stosujemy ją na co dzień od kilku lat. Jesteśmy zdrowsi i smuklejsi 🙂 Zasady te wspomagają detoks. Polecamy też okresowe oczyszczanie organizmu, szczególnie jelit. Zdrowy organizm to skóra pełna blasku, witalność i siła. Zadbaj szczególnie o to co jesz i jak jesz a w drugiej kolejności o to jakich używasz kosmetyków.

Spraw, by twoje jedzenie było twoim lekarstwem a twoje lekarstwo, twoim pożywieniem.
(Hipokrates, 370 p.n.e.)

W trakcie posiłku bardzo ważna jest koncentracja i skupienie. Rozkoszuj się tym co jesz, nakarm również swoje zmysły. Najważniejszymi dla naszego zdrowia są układ trawienny i wydalniczy. Większość chorób bierze się ze złego trawienia i problemów z wypróżnianiem. W regulacji tego procesu bardzo pomagają naturalne produkty (nie żywność wysoko przetworzona, gotowa do odgrzania, ale warzywa, owoce, posiłki przygotowywane na świeżo).

Wskazówki dotyczące jedzenia

  1. Jedz zbalansowane posiłki, szczególnie roślinne (możesz skorzystać z przepisów diety wegetariańskiej). Wszystkie smaki są ważne. Najczęściej jemy za dużo słodkiego a za mało gorzkiego (w przygotowaniu posiłków możesz się inspirować zasadami kuchni wg 5 przemian, która dba o dodawanie do jedzenia wszystkich 5 smaków w odpowiedniej kolejności).
  2. Pij przynajmniej 2-3 litry wody dziennie (słuchaj swojego ciała! Niektórzy mówią, że jeśli czujesz pragnienie to sygnał, że już jesteś odwodniony). Wodę powinieneś pić 30-15 minut przed posiłkiem i najwcześniej ok. 40 min. po posiłku. Nie pij podczas jedzenia, rozpuszczasz wtedy soki trawienne.

Polecamy soki świeżo wyciskane. Nasz ulubiony to mix: burak, jabłko, marchewka. Warzywa kupujemy od rolników na bazarku. Burak ma właściwości oczyszczające, wzmacniające. Jest pyszny! Uwaga: sok z buraka powinien postać przed wypiciem ok. pół godziny. Jest bardzo energetyczny.

  1. Posiłki powinny być spożywane powoli, w spokojnej atmosferze. Bez ciężkich rozmów, plotkowania, narzekania. Niektórzy mówią, że zjadasz to, o czym mówisz przy stole. Unikaj jedzenia kiedy umysł jest czymś mocno zajęty czy podekscytowany a także kiedy nie masz apetytu. Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś naprawdę głodny. Mamy nie powinny karmić dzieci na siłę.
  2. Jedz 3 posiłki dziennie z 5-godzinnymi przerwami, które są potrzebne na ich strawienie. Nie podjadaj między posiłkami. Gazy i wzdęcia powstają z przeładowania organizmu jedzeniem. 5-godzinne odstępy między posiłkami umożliwiają pełne strawienie i brak toksyn.
  3. „Jedz płyny i pij posiłki stałe”. Dokładnie przeżuwaj jedzenie, ponieważ proces trawienia zaczyna się już w ustach. Żuj każdy kęs przynajmniej 32 razy 🙂  Czujesz wówczas prawdziwy smak i wiesz jaki jest limit Twojego żołądka. Prawidłowo żując umożliwiasz całkowite strawienie posiłku, oddzielenie dobrych elementów od niepotrzebnych. Żuj szczególnie długo słodkie rzeczy – insulina segreguje wtedy dobry i zły cukier. Jeśli połykasz od razu – cały cukier trafia do krwi. Prawidłowe żucie zapobiega cukrzycy.
  4. Zawsze zjadaj niewielkie ilości pożywienia. Wypełnij swój żołądek w 1/2 pożywieniem, 1/4 płynem, pozostałe 1/4 powietrzem. Ilość pożywienia powinna wzrastać wraz ze wschodem słońca. Natomiast po zachodzie słońca zrezygnuj z posiłków lub jedz minimalne ilości.
  5. Po posiłku, by ułatwić trawienie, usiądź w zrelaksowanej pozycji, odpocznij lub pójdź na spacer na świeżym powietrzu.
  6. Okresowy post jest niezwykle ważny w utrzymaniu zdrowia. Nie powinieneś mylić postu z głodówką. Post jest konstruktywny, podczas gdy głodówka jest destrukcyjna. Post jest prawdziwym narzędziem oczyszczania.

Regularny post leczy. Najlepiej wykonywać go w pełnię lub nów księżyca. Przy pełni możemy odczuwać zmęczenie, bo ciało oczyszcza się z toksyn. Wszystkie procesy są wtedy przyspieszone, łącznie z krążeniem krwi.

  1. Jedzenie odgrywa najważniejszą rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Odpowiednie pokarmy – naturalne, pochodzące z ekologicznych upraw są kluczowe w utrzymaniu zdrowia, podczas gdy żywność wysoko przetworzona, z dużą ilością sztucznych dodatków – jest głównym czynnikiem  powstawania chorób.

Najlepsze jest surowe jedzenie lub gotowane na parze. Odpowiednie proporcje żywieniowe to 70% owoców i warzyw, 30% ziaren (np. ryż, kasze). Dzisiejsze owoce i warzywa pochodzą najczęściej z przemysłowych upraw. Są pryskane i nawożone chemią, by szybko rosły i pięknie wyglądały. Mają jednak coraz mniej wartości odżywczych, witamin i minerałów.

Dodaj do swojej diety produkty z grupy superfoods, które w swoim składzie zawierają wyjątkowo cenne dla organizmu człowieka składniki, np. spirulinę crunchy, czosnek, jarmuż, komosę ryżową czyli quinoa, kaszę jaglaną.

Warzywa rosnące pod ziemią, jedzone w nadmiernej ilości, powodują gazy, np. nasze ulubione ziemniaki 🙂 Powinny je jeść głównie osoby ciężko pracujące fizycznie. Natomiast drzewa, przezwyciężając prawo grawitacji, rodzą dla nas bardzo odżywcze i dające dużo energii owoce, np. kokos, jabłko, gruszka, śliwki. Im wyższe drzewo tym lepiej.

  • Nasze ciało ma wbudowany proces regeneracji, który słabnie wraz z wiekiem:

    1-40 lat – ciało odnawia 100% komórek. Co ok. 7 lat jesteśmy praktycznie nowym organizmem!

    40-80 lat – ciało odnawia 85% komórek,

    80-100 lat – ciało odnawia 60% komórek.

  • Nie zatrzymuj biegunki – pozwól toksynom wyjść z Twojego organizmu. Jest ona ważnym procesem oczyszczania. By nie czuć się osłabionym pij sole mineralne i/lub wodę z miodem, i solą. Zatrzymując biegunkę zatrzymujemy w organizmie toksyny, które mogą prowadzić do poważnych chorób.
  • Wszystkie przyprawy zawierają potencjał leczenia.
  • Wybieraj lokalne owoce, najlepiej z pobliskich sadów. Każdy kraj ma owoce dobre dla specyfiki danego miejsca.
  • Zawsze ważna jest różnorodność i zmiana w odżywianiu, nawet jeśli przejdziemy na zdrowe odżywianie.
  1. Unikaj białych produktów:
  • sól – szkodliwa jest w nadmiarze, szczególnie jodowana. Lepsza jest kamienna (np. z Kłodawy), himalajska, czarna, morska.
  • cukier – czysta chemia. Fabryki cukru nazywają się „sugar chemical factories”. Przy okazji ogranicz picie kawy i czarnej herbaty. Soki z kartoników zawierają duże ilości cukru. Cukier można zastąpić miodem lub cukrem palmowym. Słodycze zastąp migdałami, suszonymi owocami, orzechami.
  • biała mąka – obecnie jest efektem modyfikacji genetycznej ziaren. Coraz więcej osób odczuwa nietolerancję pokarmową na białą mąkę.

Za: Aravindh Yoga & Nature Cure Hospital, w którym spędziliśmy trzy tygodnie uczestnicząc w kursie naturopatii i zabiegach ayurwedy, będąc pierwszymi obcokrajowcami.

Gdzie kupić Spirulinę Crunchy?

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Droga do zdrowia
Droga do zdrowia

Czy wiemy, jak ważne w dzisiejszych czasach jest zdrowe, a co ważniejsze, świadome odżywianie? Żywność, którą jemy jest wysokoprzetworzona i coraz częściej zmodyfikowana genetycznie. W efekcie jemy te same warzywa…

Czytaj więcej »
10 grudnia, 2014