Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Spirulina źródłem białka

Spis treści

Mówi się, że ludzkie ciało potrzebuje, aby przeżyć przede wszystkim dużej ilości czystego powietrza i wody. Trudno się z tym nie zgodzić. Obok nich natomiast niezbędne jest minimum siedem kolejnych składników. Są to główne kategorie, a mianowicie: białko i aminokwasy, witaminy, minerały, enzymy, pigmenty, węglowodany i tłuszcze. Gdzie to wszystko znaleźć? Jak dostarczyć wysokiej jakości składników naszemu organizmowi? Po co sięgać? Jak to działa? I dlaczego jest takie ważne?

Spirulina crunchy- superfoods

Ciągłe poszukiwania badaczy i naukowców doprowadziły do odnalezienia szeregu produktów zaliczanych do grupy tzw. superfoods. Wprowadzenie ich do codziennej diety pozwoli dostarczyć naszemu ciału wszystkiego, co niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jednym z produktów tego typu jest spirulina. W związku z tym, iż hasłem MOMA Ayurveda na ten rok jest właśnie „SPIRULINA CRUNCHY„, jest to pierwszy z artykułów na jej temat w tym roku.

Spirulina poddawana jest badaniom już od niemal 50 lat. Analiza chemiczna wykazała, iż stanowi doskonałe źródło zarówno białek, jak i witamin oraz minerałów, które zachowane są w idealnej równowadze. To właśnie w spirulinie zawarta jest największa koncentracja składników odżywczych występujących w roślinach, zbożu, ziołach i żywności. W kolejnych artykułach pojawi się więcej informacji na temat jej właściwości i tego, co oferuje. Dzisiaj skupię się na białku jako głównej składowej spiruliny i aminokwasach, które są z nim nierozerwalnie związane. Poza tym kilka słów dlaczego ma ono tak wielkie znaczenie.

Po co nam białko?

Nasze ciało składa się przede wszystkim z wody. Drugim związkiem budulcowym jest białko. Komórki, z których się składamy ulegają stałemu procesowi starzenia się. Badania wskazują, iż proces zastępowania zużytych komórek nowymi dotyczy około 1/3 z nich – odbywa się to w sposób stały. Białko natomiast jest tym składnikiem, który jest niezbędny, aby proces ten mógł zachodzić.

Dlaczego właśnie spirulina?

Spożywanie produktów bogatych w białko jest zatem niezwykle ważne. Chciałabym jednak zwrócić Waszą uwagę na fakt, że nasze ciało nie wykorzystuje całości dostarczanych składników odżywczych. W przypadku chociażby warzyw, ściany komórkowe składają się z celulozy, której ludzki organizm nie trawi. Co za tym idzie przyswajamy tylko część wartości, jakie posiadają.

Jeśli natomiast chodzi o spirulinę, to jej ściany komórkowe to mukopolisacharydy (innymi słowy – cukry złożone). One natomiast są dla ludzkiego organizmu łatwo przyswajalne, co prowadzi do tego, iż strawność spiruliny oscyluje w granicach 83-95%. W ten sposób większość składników jest przez nas przyswojona i wykorzystywana.

Suszona na słońcu Spirulina crunchy – Aurospirul

Warto też wiedzieć, iż białko zawarte w spirulinie ulega nieodwracalnym zmianom strukturalnym po podgrzaniu jej do temperatury powyżej 67 stopni Celcjusza. W konsekwencji utracona zostaje aktywność biologiczna białka. Dlatego też, kiedy używacie spiruliny, zwłaszcza w kuchni, istotne jest, aby nie poddawać jej obróbce cieplnej w wysokich temperaturach, gdyż traci wówczas swe właściwości.

Porównanie zawartości białka w produktach

Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na białko wynosi około 0,9g na kilogram masy ciała na dobę. Dlatego też tak ważna jest jego jakość. Im słabiej przyswajalne białko, tym więcej produktów je zawierających musimy spożyć.

W poniższej tabeli znajduje się zestawienie kilku produktów, w tym i spiruliny, które zobrazuje Wam jakie są różnice zawartości i przyswajalności białka w różnego typu produktach.

Posługując się przykładem zawartości białka przyswajalnego w produktach opisanych w tabeli taką samą ilość białka strawnego co w 225 g mąki pełnoziarnistej dostarczymy przyjmując zaledwie 4,5g spiruliny. Często pieczywo stanowi zapychacz, który ma słabe przełożenie na odżywienie naszego organizmu. Zaspokajamy w ten sposób głód, ale nie zasilamy naszego ciała w odpowiednie substancje.

Aminokwasy – jak działają?

Białko może być wykorzystywane do przeprowadzenia konserwacji naszych komórek dopiero po tym, jak zostanie strawione. Polega to na tym, iż w procesie trawienia ulega ono rozbiciu na mniejsze składowe. Elementy te nazywamy aminokwasami. W takiej formie przenoszone są one do wątroby, a stamtąd do tkanek. I właśnie tam, dochodzi do naprawy, bądź produkcji nowych komórek. Aminokwasy absorbowane zostają bowiem w komórkach, do czego dochodzi przez ich błony, w których ulegają procesowi rekombinacji w specjalnie wytworzone białka.

Jak osiągnąć najwyższą skuteczności odżywienia organizmu?

Aminokwasy zatem stanowią budulec naszego ciała. Każdy z nas potrzebuje ich 22 rodzaje. Spośród nich aż 13 wytwarzamy sami. Wśród niezbędnych aminokwasów jednak pozostaje 9, które musimy organizmowi dostarczyć. To właśnie one znajdować powinny się w jedzeniu, które spożywamy. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest, aby dostarczane były one jednocześnie, a także w odpowiednich proporcjach względem siebie. Tylko wówczas będą one wykorzystane w odpowiedni dla organizmu sposób. Kolejnym istotnym elementem jest regularność, gdyż tylko wtedy zapewnimy ciągłość energii, która konieczna jest zarówno dla powstawania nowych komórek, jak i zdrowia. W innym przypadku nasze ciało będzie miało poczucie ciągłego głodu i nienasycenia.

Aminokwasy nie są tylko materiałem budulcowym mięśni. Przynoszą także wiele innych korzyści dla zdrowia, m.in. wyrównują poziom cukru we krwi, czy przyśpieszają rekonwalescencję.

Białko i aminokwasy w spirulinie

W tak zwanej suchej masie spiruliny znajduje się aż 60-70% białka. To właśnie ze względu na tak dużą jego zawartość, a także jakość, wpływa ona korzystnie i jest wskazana w żywieniu każdego z nas.

Najwyższe ilości aminokwasów

Zawartość białka wiąże się bezpośrednio z ilością i jakością występujących w spirulinie aminokwasów, współczynnikiem trawienia oraz jej wartością pod względem biologicznym. Najwyższe ilości niezbędnych aminokwasów występujących w spirulinie osiągają trzy z nich:

  • 10,9% leucyna
  • 7,5% walina
  • 6,8% izoleucyna Wartości procentowe dotyczą wszystkich występujących w spirulinie aminokwasów.

Synteza aminokwasów w tkankach jest procesem niezwykle złożonym. Samo dostarczenie odpowiednich ilości białka / aminokwasów zatem nie wystarczy. Proces ten bowiem ściśle związany jest z występowaniem składników odżywczych z pozostałych sześciu grup wymienionych na wstępie. Dla przypomnienia są to: witaminy, minerały, enzymy, pigmenty, węglowodany i tłuszcze. Spirulina zawiera komplet 18 aminokwasów (8 egzogennych i 10 endogennych). Jest to najwyższa koncentracja, jaką możemy znaleźć w pożywieniu. Poza tym są one dostarczane do organizmu w niemal doskonałych proporcjach. Dlatego też warto spożywać ją każdego dnia.

Nie wszystkie artykuły będą tak techniczne ???? Niemniej jednak warto mieć świadomość tego, po co sięgamy i co ląduje w naszym żołądku. Wiedza bowiem pomoże nam z pełną świadomością dbać o ciało i utrzymywać je w dobrej kondycji.

Możecie również śledzić nasz profil na facebooku i instagramie. Tam pojawiać się będzie więcej ciekawostek na temat spiruliny. Ponadto inspiracje związane z jej wykorzystaniem.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy