Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Brahmi – więcej niż pamięć i koncentracja

Brahmi - więcej niż pamięć i koncentracja
Brahmi - więcej niż pamięć i koncentracja
Spis treści

Dzisiaj słów kilka o brahmi oraz o kilku fajnych połączeniach z innymi ziołami, czy składnikami. Przy okazji różnych połączeń możemy uzyskać dodatkowe działanie na nasz organizm. Innymi słowy brahmi ma szerokie zastosowanie i to od nas zależy jak chcemy je wykorzystać.

Zacznijmy zatem od tego, co to takiego to brahmi? Brahmi, czyli bacopa monnieri. Jest to wieloletnie, tzw. pełzające zioło. Idealnymi dla niego warunkami do wzrostu są wilgotne gleby i bagna. W związku z tym występuje ono na całym subkontynencie indyjskim oraz w Azji południowo – wschodniej na obszarach o takim uwarunkowaniu. Roślina ta posiada małe zielone liście, a w okresie kwitnienia pojawiają się piękne białe kwiatki.

W Indiach mianem brahmi określa się również inne zioło – gotu kola. Są to jednak dwie różne rośliny. W zależności od regionu Indii w jakim się znajdujemy rozmawiając o brahmi możemy mówić o dwóch różnych roślinach. Dlatego też wprowadzić może to nieco zamieszania. Warto zaznaczyć, iż obie mają podobne działanie.

W naszym sklepie oferujemy brahmi kapsułki, bądź brahmi w proszku. Oba te preparaty to czysta bacopa monnieri, która wykazuje większą skuteczność.

Brahmi w ajurwedzie

Brahmi jest to zioło szeroko stosowane w ajurwedzie. Jego oddziaływanie na organizm ludzki jest niemal legendarne. Informacje o nim i jego zastosowaniu pojawiają się w starożytnych indyjskich tekstach już w VI wieku. Działa przede wszystkim na poprawę funkcjonowania mózgu, od tysięcy lat cenione jest za jego odmładzający wpływ na komórki mózgowe. Co więcej uspokja system nerwowy, pozwala zachować spokój w sytuacjach stresowych, jednocześnie dostarczając do mózgu energię. Wspiera również intelekt. Niezwykle ważną cechą jest tonizujące działanie brahmi. W ciągu dnia, kiedy niezbędne jest skupienie się, wzmożona koncentracja, pojawiają się zadania wymagające włożenia w nie sporego ładunku intelektualnego, to cudowne zioło dodaje energii. Wieczorem natomiast, gdy nasz umysł oczekuje wytchnienia, odpoczynku, wówczas możemy liczyć na wyciszające i uspokajające jego działanie.

Z punktu widzenia ajurwedy Bacopa monnieri łączy w sobie smak gorzki i słodki. W związku z tym doskonale nadaje się do pacyfikacji doszy pitta. Brahmi bowiem uspokaja i wspiera sadhaka pitta (odpowiedzialny za funkcjonowanie serca, stan emocjonalny oraz relacje umysłu z ciałem), przez co pomaga zachować spokój i zadowolenie. Dla dosz vata i kapha ma działanie wspierające. Pamiętać należy jednak o zachowaniu ostrożności przy nierównowadze vata, gdyż smak gorzki, jakim charakteryzuje się między innymi brahmi, może doprowadzić do zwiększenia zaburzenia równowagi tej doszy. Nie należy zatem przyjmować zbyt dużej dawki tego zioła i obserwować swoje ciało, reakcje organizmu na jego działanie. Odpowiednie stosowanie brahmi, którego nazwę przetłumaczyć można jako „ekspansywny stan świadomości” pozwala na otwarcie umysłu i uspokojenie serca.

Brahmi i inne zioła – łączenie

Brahmi z powodzeniem można łączyć z innymi ziołami. Wszystko w zależności od potrzeb. Połączenie brahmi z innymi składnikami pozwoli uzyskać zatem pozytywny efekt nie tylko dla umysłu i układu nerwowego. Chociaż i w tym przypadku jego działanie możemy wzmocnić.

Przepisy 

Poniżej znajdziecie kilka przepisów z brahmi. Każdy z nich pozwoli wzmocnić działanie ziół dla dobra naszego organizmu w określonym obszarze.

  • Działanie przeciwzapalne i tonizujące dla układu nerwowego:

    * 3 goździki * 1 ziarno kardamonu * 2 ziarna pieprzu * 1/3 – 1/2 łyżeczki brahmi * miód lub cukier wedle upodobań

    Przyprawy rozkruszyć w moździerzu, połączyć z brahmi i zaparzyć.
  • Obniżenie apetytu

    * 1/2 łyżeczki imbiru * 1 – 2 ziarna kardamonu * 1/3 łyżeczki brahmi

    Imbir zetrzeć na tarce. Kardamon rozkruszyć, na przykład w moździerzu. Połączyć wszystkie składniki i zalać kubkiem gorącej wody. Jeśli lubisz mocniejsze smaki, możesz zastosować większą ilość imbiru. Możesz także dodać miodu i cytryny. Tak naprawdę proporcja zależy od Ciebie.
  • Rozluźnienie dla jelit

    * 1/2 łyżeczki kminku * 1/2 łyżeczki fenkułu * 1/2 łyżeczki ajwanu * 1/2 łyżeczki brahmi

    Przygotowanie naparu jest proste. Wszystkie składniki zalać około 0,5 litra gorącej wody. Pozostawić na kilka minut do zaparzenia i popijać w ciągu dnia.
  • Przeciwgorączkowe działanie brahmi otrzymujemy w przypadku połączenia go z bazylią i pieprzem.
  • Problemy skórne – wynikające głównie z nadmiaru gorąca, co prowadzi do zaburzeń doszy pitta
    * 1/3 – 1/2 łyżeczki brahmi * 1/3 – 1/2 łyżeczki neem * 1/3 łyżeczki kurkumy * 1/3 łyżeczki manjishtha * 1 łyżeczka mleka * 1/2 łyżeczki ghee
    Wszystkie składniki zmieszać, w razie potrzeby dodać jeszcze nieco mleka do połączenia wszystkiego. Zażyć.
  • Problemy skórne głowy, wypadanie włosów – brahmi do użytku zewnętrznego.
    W przypadku tego typu dolegliwości warto przygotować w warunkach domowych olej z wykorzystaniem brahmi i neem, których działanie wesprzeć można amlą. Pielęgnacja skóry głowy za jego pomocą pozwoli na wmocnienie i odżywienie włosów. Receptura i szczegółowy opis pojawi się w jednym z kolejnych wpisów na blogu. Mam nadzieję, że wzbudzi on Wasze zainteresowanie.

Jak widzicie, przyjmowanie ziół nie musi ograniczać się do łykania kapsułek, czy przyjmowania proszku w czystej postaci. Dysponując chwilą wolnego czasu warto poświęcić ją na przygotowanie naparu i spożycie go z przyjemnością.

Udanych, smacznych połączeń Wam życzę 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy