Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Arjuna, Arjun, Terminalia arjuna – cz.2

Arjuna, Arjun, Terminalia arjuna
Arjuna, Arjun, Terminalia arjuna
Spis treści

Ajurwedyjskie zioła dla serca i układu krążenia

Migdałecznik arjuna (Terminalia arjuna), znany również jako arjun (hindi), arjuna (sansk.) to najbardziej znane ajurwedyjskie zioło „dla serca”. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie Arjuny wspomaga leczenie niewydolności serca, dusznicy i arytmii. Łagodzi stany zapalne i zapobiega przekrwieniom, które mogą być niebezpieczne dla serca. Wzmacnia mięsień sercowy, zwiększa jego elastyczność i korzystnie wpływa na naczynia włoskowate, tym samym zmniejszając ryzyko nadciśnienia.

W ajurwedzie stosowane jest od ponad 2700 lat. Kora drzewa Arjuny jest bogatym źródłem koenzymu Q-10, który powszechnie zalecany jest przez kardiologów i stosowany jako osłona serca przed chorobą wieńcową. Duża dawka Q-10 zapobiega m.in. zawałom serca i łagodzi skutki marskości wątroby. Terminalia Arjuna zawiera aktywne substancje zwane glikozydami, trójterpiny takie jak: arjunetozydy, arjunina i arjunetyna. Bogata jest w saponiny, naturalne antyoksydanty, kwas galusowy, fitosterol oraz minerały takie jak wapń, cynk, magnez oraz miedź.

Działanie:

• przeciwdziała sztywnieniu tętnic w przebiegu miażdżycy,

• wspomaga leczenie chorób układu moczowego i powikłań cukrzycowych (wrzody cukrzycowe),

• pomocna w leczeniu kamieni nerkowych,

• przyspiesza proces zrastania się kości,

• łagodzi skutki marskości wątroby,

• jej ściągające właściwości zapobiegają przedwczesnym wytryskom u mężczyzn, a u kobiet łagodzą krwawienia maciczne.

Wskazania:

• choroby serca, m.in.: niewydolność serca, dusznica bolesna, arytmia, nadciśnienie tętnicze,

• stany zapalne wątroby,

• miażdżyca,

• choroby układu moczowego, kamica nerkowa,

• mokry kaszel, zapalenie oskrzeli, astma,

• owrzodzenia, wrzody cukrzycowe,

• trądzik, trądzik różowaty, świąd i pokrzywka.

Jak przyjmować Arjun?

Najprostszą formą, która jest najwygodniejsza i nie wymaga specjalnych przygotowań jest przyjmowanie arjuny w formie kapsułek. Taki sposób suplementacji ziół doceniają przede wszystkim wszyscy ci, którzy cenią oszczędność czasu wynikającą z zażycia kapsułki.

W trawieniu ziół ogromne znaczenie ma jednak smak. Dlatego warto spożywać zioła w proszku. Dla większości spożycie suchego proszku jednak jest sporym wyzwaniem. Osadzać może się on w jamie ustnej i pozostawiać gorzki posmak. W związku z tym dla zapewnienia komfortu zażywania ziół w proszku, przy jednoczesnym wykorzystaniu smaku jako elementu wspomagającego wchłanianie ziół można zastosować jego połączenie z powszechnie dostępnymi produktami.

Arjuna w proszku może zostać połączona z klarowanym masłem. Po wymieszaniu ich można spożywać to lecznicze ghee właśnie w takiej prostej formie. Jeśli chcesz, możesz spróbować połączyć ghee z arjunem z ciepłą wodą i miodem, uzyskując w ten sposób coś na kształt herbaty. Co więcej, wodę zastąpić możesz ciepłym mlekiem, czy napojem roślinnym (np. ryżowym, migdałowym, owsianym, czy kokosowym). I do niego dodać lecznicze masło i miód. Wszystko zależy od Twoich upodobań smakowych. Zażywanie ziół może być przyjemne 🙂

Działanie Arjun można wzmocnić poprzez połączenie z innymi ziołami. Doskonale nadaje się do tego na przykład głóg, który powszechnie znany jest w Polsce. Jego owoce mają korzystne działanie dla pracy serca, pomagają przy obniżaniu ciśnienia, a także uspokajają i wyciszają. Połączenie Arjun z głogiem zatem sprzyja odtruwaniu i oczyszczaniu układu krążenia, wskutek czego poprawia się krążenie krwi i komórki w ciele zostają lepiej dotlenione. Co więcej mięsień sercowy zostaje odżywiony i wzmocniony. Herbata z arjun i głogu uspokaja też emocje, które niekorzystnie wpływają na serce, jak na przykład strach i lęk.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy