Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ajurweda na lato

ZANIM ZACZNIESZ

czytać nasz sezonowy poradnik, polecamy zapoznać się ze wstępem do Ajurwedy oraz z tym, czym są dosze.

Lekkość. Ciepło. Ogień. Intensywność. Przyszedł czas na lato! Czy doceniasz długie, pełne słonecznego ciepła dni? Czy czujesz lekkość w ciele? Czy trudno Ci jest nasycić się powiewem letniego gorąca? A może aż cierpniesz na myśl o wyjściu na upalne słońce i chowasz się w cieniu?

Lato, jak każda pora roku, przychodzi do nas ze swoją własną, odrębną osobowością. W zależności od Twojej konstytucji, lato może harmonizować to, co dzieje się w Twoim ciele lub wręcz przeciwnie – podrażniać niektóre cechy Pitta. Na przykład, osoba która naturalnie ma w sobie dużo ognia i gorąca będzie wolała chłodny, zimowy klimat, natomiast latem będzie czuła duży dyskomfort ze względu na wysokie temperatury. Z drugiej strony, ktoś z wiecznie chłodnymi dłońmi i stopami, komu trudno jest się rozgrzać w chłodniejszym klimacie, doświadczy latem zupełnie przeciwnych wrażeń – będzie czerpać dużą przyjemność z letniego, intensywnego słońca. Jednak zmieniające się pory roku wcale nie muszą być źródłem emocjonalnych i fizycznych wzlotów i upadków.

Jedna z podstawowych zasad Ajurwedy mówi, że nasze nawyki, rytuały i dieta powinny przypływać i odpływać wraz z porami roku. Możemy wspierać naszą wewnętrzną równowagę przez cały rok, dokładając świadomych starań by żyć w zgodzie i harmonii z cyklami natury oraz regularnie dostosowując nasz styl życia do pory roku. Podczas gdy taka perspektywa może wydawać się zniechęcająca, wiele osób obserwuje, że zalecane modyfikacje przychodzą w gruncie rzeczy naturalnie oraz że kilka prostych zmian może zdecydowanie poprawić nasze zdrowie i witalność.

W Ajurwedzie mówi się, że podobne wzmaga podobne oraz że przeciwieństwa się równoważą. To stwierdzenie pomaga wyjaśnić, dlaczego letnia pora roku działa na każdego z nas w różny sposób. Jeśli znasz swoją konstytucję, możesz powziąć nawet bardzo spersonalizowane kroki ku zbalansowaniu swojego zdrowia i samopoczucia.

Lato sezon Pitta

Latem nasze ciała naturalnie łakną lekkiego jedzenia oraz mniejszych, lekkostrawnych porcji. Dzieje się tak, gdyż nasz ogień trawienny (silne źródło wewnętrznego ciepła) zmniejsza się, by pozwolić ciału się ochłodzić. Bycie całkowicie świadomym i obecnym podczas jedzenia oraz uważne obserwowanie smaku i konsystencji potraw pozwoli Ci uniknąć uczucia przejedzenia. Lato to czas smaków słodkiego, gorzkiego i cierpkiego oraz chłodnych, płynnych, a nawet lekko oleistych potraw. To jest najlepszy czas w roku, by cieszyć się świeżymi owocami i sałatkami. Jest to też dobry moment na słodkie produkty mleczne, takie jak masło, mleko, masło klarowane, biały ser wiejski, domowej roboty jogurt oraz lody (okazyjnie). Wszystkie nierafinowane słodziki, z wyjątkiem melasy i miodu, mają chłodzącą naturę i latem można się nimi cieszyć w umiarkowanych ilościach.

Jeśli chodzi o napoje, które pozwolą ci się ochłodzić, dobrym wyborem będą: woda o temperaturze pokojowej z miętą lub limonką, słodkie lassi, chłodzące herbaty ziołowe (mięta, lukrecja, koper włoski lub róża) oraz, okazyjnie, piwo. Napoje mocno schłodzone najlepiej sobie odpuścić – zaburzają ogień trawienny i w efekcie w ciele tworzą się toksyny.

Postaraj się ograniczyć kwaśne, niedojrzałe owoce, długo dojrzewające sery oraz rozgrzewające warzywa i przyprawy (marchew, burak, rzodkiewka, cebula, czosnek, imbir, ziarna gorczycy, chili, pieprz cayenne). Pamiętaj również, że surowe warzywa (na przykład w sałatce) najlepiej strawisz, jedząc je w godzinach około południowych
(a nie na kolację 🙂 )

Najkorzystniejsze produkty w okresie letnim

Ajurwedyjski styl życia na lato

Lato kipi dynamiczną energią i o tej porze roku większość osób obserwuje większą łatwość we wczesnym wstawaniu. Jest to zupełnie naturalny i korzystny dla nas rytm. Wczesny poranek jest również najlepszym momentem na aktywność fizyczną. Przed kąpielą wymasuj swoje ciało łagodzącym olejem kokosowym lub słonecznikowym w celu ukojenia układu nerwowego. Olejki eteryczne, takie jak jaśminowy, są sprzyjające w czasie letnim, jak również różana mgiełka do ciała, która odświeży i ochłodzi ciało.

Noszenie jasnych ubrań z przewiewnych tkanin, takich jak bawełna lub jedwab, oraz wybieranie chłodzących kolorów: bieli, szarości, błękitu, fioletu i zieleni, pomoże Ci zbalansować latem jego intensywne ciepło. Lato to idealny moment na przebywanie na łonie natury, jednak gdy wychodzisz na słońce, noś kapelusz z szerokim rondem oraz okulary przeciwsłoneczne. W wyjątkowo upalne dni krótka popołudniowa drzemka może okazać się bardzo korzystna.

Wieczorem przed snem, umyj i osusz stopy oraz wymasuj je z pomocą oleju kokosowego aby delikatnie schłodzić ciało i je wyciszyć. Dobrze jest taką praktykę wyciszającą rozpocząć nie później niż o 22.00, by umysł zdążył odpocząć od intensywnych bodźców. Warto być świadomym również tego, że aktywność seksualna (w nadmiarze) może podrażnić doszę Pitta i pozbawić nas energii, stąd latem warto balansować również ten aspekt naszego życia.

Letnie ćwiczenia

Latem możemy odczuwać większą ochotę na aktywność fizyczną. To zupełnie naturalne, lato to idealny sezon na bycie aktywnym – pod warunkiem, że ćwiczymy w odpowiednich momentach i w odpowiedni sposób. Sport działa bardzo rozgrzewająco, dlatego warto odpuścić aktywność w ciągu dnia (zwłaszcza między 10.00 a 14.00). Zamiast tego, spróbuj poćwiczyć rano, gdy powietrze jest świeże, orzeźwiające i chłodne. Ważne jest też, aby nie przesadzić z intensywnością naszych treningów – najlepiej jest ćwiczyć w granicy 50-70% swoich możliwości, oddychając cały czas przez nos (jeśli Ci się uda). Po treningu warto wmasować kropelkę olejku różanego na wysokości trzeciego oka, gardła i pępka – pomoże to Twojemu ciału ochłodzić się i zwolnić.

Ziołowe wsparcie w okresie letnim

Jest mnóstwo ziół, które wspomagają zdrowe funkcjonowanie doszy Pitta i mogą okazać korzystne w czasie letniego sezonu. Wśród nich znajdziemy takie zioła, jak: Amla, Brahmi, Neem i Shatavari. By dowiedzieć się więcej na temat każdego z nich, kliknij w ich nazwy.

Życzymy Ci, aby w nadchodzących letnich miesiącach nie zabrakło miejsca zarówno na aktywność, jak i na regenerację, wyciszenie i odpoczynek. 🙂