Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ajurweda na bezsenność

Ajurweda na bezsenność
Ajurweda na bezsenność
Spis treści

Wieczór – ciemno za oknem, 23.00 na zegarze. Właśnie skończyłaś/-eś/ oglądać swój ulubiony program. Wyłączasz telewizor i kładziesz się  do łóżka (chyba, że już w nim leżysz). Próbujesz zasnąć, ale nic z tego – w głowie kotłują się myśli, oczy pieką, umysł nie potrafi się wyciszyć, a oddech zwolnić i uspokoić.

Znasz to? Jeśli tak, nic dziwnego. Bezsenność to problem prawie 30% (ponad 10 milionów!) Polaków.

Poranne rytuały

Naturalna medycyna ajurwedyjska uczy nas, w jaki sposób obserwować nasz organizm. Jak w takim razie odpowiadać na potrzeby naszego ciała? Jak natura może wskazać nam drogę do głębokiego, spokojnego snu?

Najlepszym miejscem, od którego można zacząć są w tym przypadku poranne nawyki. Nasze wieczorne samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, kiedy wstajemy i w jaki sposób zaczynamy dzień.

Według Ajurwedy, najlepszą i najbardziej energetyzującą porą na wstanie jest moment przed wschodem lub o wschodzie słońca. Spanie do późna i poranne dosypianie po pierwszym budziku powoduje w ciele uczucie ciężkości, zmęczenia i znacznie potęguje poczucie senności.

Poranny masaż ciepłym olejem całego ciała również może okazać się pomocny w przypadku problemów z zasypianiem – działa korzystnie na układ nerwowy oraz łagodzi napięcie, nerwowość i uspokaja zmysły. Zanim przejdziesz do swoich codziennych obowiązków, poświęć chwilę na kilka minut świadomego oddechu lub medytacji.

Codzienne nawyki

Nie bez znaczenia dla spokojnego snu jest także codzienna i świadoma aktywność ruchowa. Ważne, by była dostosowana do pory roku, naszego wieku oraz konstytucji ciała.

Zwróć również uwagę na swoje posiłki – największy posiłek najlepiej jeść w południe, kiedy ogień trawienny jest najsilniejszy, a kolację małą – 2 do 3 godzin  przed snem. Jeśli kładziesz się spać tuż po kolacji, albo twój żołądek nie zdążył strawić ciężkiego popołudniowego posiłku, wtedy twoje ciało nie wie, co zrobić – trawić czy spać? To wystarczy, żeby jedzenie nie zostało strawione oraz żebyś ty się nie wyspał.

Wieczorna rutyna

Stworzenie dla siebie wieczornych rytuałów pozwoli Ci wprawić umysł i ciało w stan relaksu i odprężenia. Dlaczego rytuały są ważne? Są dla nas zupełnie naturalne. Jeśli są świadomie pielęgnowane, pozwalają nam czuć się bezpiecznie, stabilnie i w równowadze.

Najlepszym, co możemy sobie wieczorem podarować jest ograniczenie intensywnych bodźców (takich jak telewizja, komputer, telefon, głośna muzyka) na godzinę lub dwie przed snem. Dopiero wtedy nasze ciało otrzymuje przestrzeń do tego, by móc odpocząć i zwolnić. Wieczorne rytuały skupiają się przede wszystkim na wyciszeniu i działają jak balsam dla naszych zmysłów. Mają za zadanie uwolnić nasz umysł od zgiełku myśli i natłoku informacji.

Na czym te rytuały mają polegać? Najważniejsza jest pora, o której kładziesz się do snu – powinna być to maksymalnie 22.00. Dlaczego? Według Ajurwedy między 22.00 a 2.00 w nocy jest momentem aktywności doszy Pitta. Jej cechą jest ogień – przejawia się on wzmożonym trawieniem (a więc i większym apetytem na nocne przekąski) oraz przypływem energii (który pewnie znasz, kiedy “przegapisz” moment senności).

Aby pomóc swojemu ciału się wyciszyć, polecamy również aromaterapię. Stosowanie naturalnych olejków eterycznych jest znane od wieków i ma bardzo skuteczne działanie. W przypadku bezsenności polecamy olejek lawendowy, rumiankowy, walerianowy, jaśminowy oraz z drzewa sandałowego. Bardzo pomocne są także wieczorne masaże ciepłym olejem, zwłaszcza sezamowym.

Zioła na bezsenność

A co, jeśli wprowadzenie tych wszystkich wskazówek jest już na starcie przytłaczające i wydaje się niemożliwe do wprowadzenia do naszej codzienności?

Na to pytanie Ajurweda również zna odpowiedź. W sumie to dwie: po pierwsze, nie od razu Rzym zbudowano – nie śpiesz się ze zmianami, warto stosować metodę małych kroczków. 🙂

Po drugie – zioła! Ale jakie? My polecamy dwa.

Brahmi

Zioło to jest powszechnie stosowane przy napięciu, depresji, nerwowości oraz schorzeniach neurologicznych. Jest pomocne w przypadku bezsenności, zmęczeniu psychicznym czy roztargnieniu. Wspomaga koncentrację i wzmacnia pamięć. Pamiętaj jednak, by spożywać Brahmi jedynie ze sprawdzonego, organicznego źródła. Inaczej, zamiast skorzystać na zdrowiu, możesz pogorszyć jego stan.

Mimo, że już samo Brahmi znacznie łagodzi problemy z zasypianiem, polecamy łączyć je również z wieczornym wyciszającym rytuałem.

Ashwagandha

Jeden z ostatnich naszych artykułów dotyczył właśnie tej rośliny – dlatego cieplutko zapraszamy TUTAJ do lektury 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy